Mi az a merevedés és milyen formái vannak?
A merevedést más néven erekciónak is hívjuk. Ebben az állapotban a férfiak nemiszerve nagyobb lesz és keményebb, úgynevezett erektált állapotba kerül, általában szexuális izgalom hatására történik mindez, mely révén lehetővé válik a közösülés egy formája, illetve a természetes úton történő megtermékenyítés is.
Létrejöttéért egy komplex és sok területre kiterjedő összjáték a felelős, melyben részt vesznek a különböző hormonális, idegi, pszichés és érrendszeri működések. Bizonyos ingerek következményeként a pénisz, amit barlangos sejtek alkotnak, megtelik vérrel és így megmerevedik. A merevedés létrejöttéhez relaxált állapot és a legtöbbször (kivéve alvás közben) szexuális stimuláció szükséges. Érdekes tény, hogy az említett barlangos testekbe akár ötvenszer több vér tud bejutni, mint ernyedt állapotukban.
A merevedéseknek két formáját szokták megkülönböztetni. Az első a szexuális inger hatására létrejött állapot. A másik fajtája az éjszakai spontán merevedés, illetve a reggeli merevedés, melyek között igazság szerint nincs is különbség. Mondhatni, hogy a reggeli merevedés az utolsó éjszakai merevedés, mely spontán, szexuális inger nélkül jön létre. Egy egészséges férfinak éjjelente három-öt erekciója van alvás közben, melyek akár egyenként 25-30 percig is eltarthatnak. Nagyon egészséges jelenség a pénisz szempontjából, ugyanis biztosítja, hogy a péniszszövet nyúlékony és puha maradjon, illetve segíti a nemiszerv izmainak az ellazulását, így a jobb véráramlást is lehetővé teszi. Mindez pozitívan hat az erekció méretére, ami együttlét során nagyobb élvezetet biztosít a felek számára.
Mi a reggeli merevedés oka? Bizonyított és megcáfolt orvosi magyarázatok.
Sokat foglalkoztak orvosi körökben az elmúlt években a reggeli merevedés / spontán merevedés témakörével, ugyanis összefüggést találtak ezek hiánya és az impotencia között. Az alábbi pontokban látható, hogy milyen orvosi magyarázatok születtek a férfiak ezen testi reakcióira. Mivel az interneten a témában fellelhető cikkek nem mindig naprakészek, ezért az első pontokban az elfogadott magyarázatokat mutatjuk be, majd kitérünk a nem feltétlenül orvosilag bizonyított nézetekre is, hogy senkiben ne maradjon kérdés.
1. Biológiai, kémiai magyarázat – a hormonok szerepe
Nappal a férfiak agya a noradrenalin nevű hormont termeli, ami ugyan a lehetőségét nem zárja ki a spontán merevedésnek, de többnyire megakadályozza a nappali erekciót, segít kontrollálni azt. Éjszaka ennek a hormonnak a termelése lelassul, így lehetővé válik, hogy rendszertelen időszakonként alvás közben, a már említett 3-5 alkalommal merevedés jöjjön létre. Reggel a legmagasabb a nemi hormonok szintje, így nem csoda, hogy arra ébrednek a férfiak, hogy éppen merevedésük van. Nem véletlen, hogy a szexterapeuták előszeretettel ajánlják a reggeli együttlétet, ugyanis ekkor még tartósabb erekcióra és nagyobb kedvre is számíthatnak a férfiak.
2. A reggeli erekció összefüggései az álmokkal
A reggeli erekció, mint láthattuk, nem kötődik szexuális ingerhez, főképp a hormonok tehetőek értük felelőssé, de fontos megemlíteni mellette a mély, relaxált állapotot is. Éjszakai alvásunk során egy olyan nyugodt helyzetbe kerülünk, melyben a férfiaknak a hormonrendszerük működése révén lehetővé válik, hogy szexuális inger hatása nélkül is merevedésük legyen. A kutatások szerint ez a két terület, vagyis a hormonok szabályozórendszere és a REM fázisban (rapid eye movement, azaz gyors szemmozgással járó alvásrész, vagyis az álmodós alvás) történő alvás szorosan összefügg. Nem véletlen, hogy a merevedési zavar tüneteivel küzdő férfiak esetében kifejezetten vizsgálják a spontán, reggeli merevedés meglétét. Ha ugyanis az együttlétet követő szexuális inger hatására nem jön létre merevedés, de a reggeli, alvás közbeni erekció zavartalanul működik, az azt jelenti, hogy nem fizikai okok állnak a probléma háttérében. Ha reggeli merevedés megfigyelhető, az aktus során mégis problémák adódnak, akkor azt pszichés okokra lehet visszavezetni, melyeknél főképp a stressz játszik kiemelkedő szerepet.
De hogyan lehetséges reggeli erekció merevedési zavarok mellett? Ennek kémiai magyarázata, hogy a REM fázisban felszabadul a vérerekben található sejtekből a nitrogén-monoxid nevezetű vegyület, melyek a simaizmokban szétáradnak, elernyesztik az ereket, melyekbe így több vér juthat be, vagyis az erekció is könnyebben bekövetkezhet. Alvás közben nem élünk át stresszes helyzetet, így ez a vegyület ki tudja fejteni a hatását.
3. A véletlen bekövetkező fizikai inger hatása a reggeli merevedés során
A kémiai és biológiai magyarázatok mellett egy meglehetősen egyszerű oka is lehet a reggeli merevedésnek. Előfordulhat, hogy alvás közben a férfiak testét ért véletlenszerű inger hatására indul be a reakció, például a partner érintése vagy forgolódás közben a takaró súrolása. Ugyanilyen a szexuális álom is, de mint említettük, ahogy a véletlenszerű ingerek, úgy az sem feltétele a reggeli merevedésnek.
4. A szervezet védekezési mechanizmusának hatása a reggeli erekció kapcsán
Nem bizonyított, de létező teória, hogy éjszaka sokkal védtelenebb a testünk, így védekezés céljából önkéntelenül is beindul az a mechanizmus, mely a testet hivatott óvni. Ez főleg még az őskorban tölthetett be fontos szerepet, mikor sokkal könnyebben érhette az embereket veszély. A gyorsabb reakció céljából tehát az agy több vért juttat a szervekbe, így a péniszbe is, mely lehetővé teszi annak erekcióját. Ez azt jelenti, hogy akár evolúciós okokra is vissza lehet vezetni ezt a testi reakciót.
5. A vizelési inger összefüggése a reggeli merevedéssel
Létezett egy teória, miszerint a reggeli erekciót vizelési inger váltja ki. Ez az összefüggés orvosilag már megcáfolt. Tény, hogy míg az embernek merevedése van, addig nem tud, vagy csak nagyon nehezen tud vizeletet üríteni. Ellenben tudományosan nem tudták bebizonyítani, hogy emiatt alakult volna ki a reggeli merevedés, így ez a felvetés csak városi legendának mondható.
Mire utal, ha nincs reggeli merevedés?
A reggeli merevedés kimaradása néhány alkalommal még normális jelenség lehet, de ha már több hónapja is elmaradt, akkor érdemes orvoshoz fordulni a problémával. Három tényező szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a merevedés. Az egyik az egészséges idegrendszer, a másik a megfelelően működő hormonrendszer, a harmadik pedig az ép érrendszer. Ha a reggeli erekció huzamosabb ideig elmarad, a fent említett területek egyike sérülhetett, így az orvosi konzultáció mindenképp szükségessé válik.
Mit lehet tenni, hogy visszahozzuk az elmaradt reggeli merevedést?
Azon túl, hogy orvoshoz fordul az érintett személy, mellette próbálkozhat még egyéb életmódbeli változtatásokkal is. Például megpróbálhatja leküzdeni az őt ért stressz hatásokat, hiszen mint korábban már említettük, a stressz az egyik fő forrása a merevedési zavaroknak. Ha dohányzik az érintett, érdemes azt abbahagyni, hiszen a dohányzás ronthatja a vérkeringést, az erek állapotát, ami ronthatja, vagy ellehetetlenítheti a merevedés létrejöttét. Érdemes továbbá mérsékelni, vagy teljesen elhagyni az alkohol fogyasztását, szívbarát élelmiszereket fogyasztani, rendszeresen edzeni és természetes úton növelni a szervezet tesztoszteron szintjét. (Ez utóbbihoz természetes összetételű tesztoszteron fokozó étrend-kiegészítők is alkalmazhatók.)
Ha cikkünkkel megválaszoltuk a reggeli merevedés kapcsán felmerült kérdéseidet és a szerzett információkat hasznosnak, érdekesnek találtad, olvass minket máskor is!
Nem csak a reggeli merevedés, de az aktus előtt elmaradó, vagy enyhe erekció is problémát okoz?
Válogass potencianövelő termékeink közül!