Az állatoknál ilyenkor van a fészek-láz, az emlősök esetében leginkább erre az évszakra jellemző a kicsinyek születése. Ehhez azonban a nyári –és őszi időszakra tehető a fogantatás. A tesztoszteron szint ilyenkor a legmagasabb. De akkor mivel is magyarázhatjuk a tavaszi zsongást, és mitől ugorhat meg a libidónk?
Minden porcikánk reagál a tavaszi ingerekre, de ha ez nem enne elég, belülről is érezzük a változást. A tavaszi napfény ereje is emelkedik a téli időszakéhoz képest, erre retinánk is azonnal reagál, jelet küldve a testbe az agynak, így elindítva a hormonális változásokat is.
A fény intenzitása a retinán keresztül hat, és amint az üzenet eljut a tobozmirigyhez, ez befolyásolja a fény erősségétől függően az ébrenlétet vagy az alvást. A melatonin nevű hormon így szabályozza az alvási ciklusokat, nők esetében pedig nagy hatással van a sejtszintű öregedésre és az utódnemzésre is.
A hideg, „sötétebb” évszakokban, mikor a napfény ereje nem olyan intenzív, testünk sokkal több melatonint termel, ezért levertebbek vagyunk, kedvetlenebbek, „szürke” a hangulatunk. Ezekre a hatásokra reagál a szervezetünk azzal, hogy nagyobb az alvásigényünk, fáradékonyabbak vagyunk. Az átállás azonban nem mindenkinél zökkenőmentes, a tavaszi fáradság a melatonin csökkenése miatt felütheti a fejét azoknél, akik erre fogékonyabbak. Az ébrenlét –és alvásciklus időtartama és ennek felborulása miatt sokak nehezen viselik.
Épp ezért nem csak az őszi-téli hónapokban ajánljuk a fokozott figyelmet a vitaminok és ásványi anyagok megfelelő pótlására, hanem ebben az időszakban is, hiszen a rossz közérzet és a fáradékonyság a mindennapjainkra is rányomhatja a bélyegét.
Ahogy a melatonin csökken, a szerotonin (boldogsághormon) termelődése fény hatására nő, a tavaszi napsütés így bizonyíthatóan javít a hangulatunkon is.
Télen a szerotonin szint alacsonyabb, ez nem csak negatívan befolyásolja kedvünket, de súlyosabb esetben depresszióhoz is vezethet.
Nem csak a hormonokra, de a külső hőmérséklet a spermiumok termelődésére is nagy hatással van, ez természetesen egyénenként eltérő, attól függően is, kinek milyen aktív is a szexuális élete.
A táplálkozás és mozgás fontos szerepet játszik a hormontermelődésben, ezért ha eddig nem tetted, tanácsos most szélesíteni a látókört, beiktatni a mindennapokba egy kis mozgást, akár szakértő segítségét is kérni, hol is kezdjük.
Ahogy jön a jó idő szívesebben is mozdulunk ki, szervezünk aktív programokat, sportolunk a szabadban. Ahogy nő a hőmérséklet, rengeteg új lehetőség nyílik a szabadtéri mozgásra és sportra. A jó idő beálltával újra megjelennek a tavaszi-nyári gyümölcsök és zöldségek, könnyebb színesíteni az étkezéseinket is.
A különböz őszezonális zöldségeket és gyümölcsöket nem csak kivételes ízük miatt részesíthetjük előnyben, amellett, hogy rendkívül magas vitamintartalommal bírnak, egyik-másikat afrodiziákumként tartjuk számon. Ilyen például a datolya, az avokádó, a füge és a mangó is, utóbbit nagy szerencsénkre már év közben is egyre több helyen találhatunk, a cseresznye, amiben nem csak magas az E-, C- és A-vitamin tartalom, de megtalálható benne a magnézium, a folsav és a vas is.