Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Tesztoszteron pótlás és -fokozás

Tesztoszteron pótlás és -fokozás
A tesztoszteron optimális szintje nem csak a férfiak serdülőkorában tölt be fontos szerepet, hanem felnőtt, sőt idősödő és idős korukban is. Az általános egészség, vitalitás, izomösszetétel, sőt a szexuális funkciók is jelentősen befolyásolva vannak a tesztoszteron szintjétől. De mit lehet tenni, ha a hormon szintje az optimális érték alatt van? Ekkor merül fel lehetőségként a tesztoszteron termelés fokozása, vagy szükség esetén a tesztoszteron pótlás. 
 

Mi az a tesztoszteron?


A tesztoszteron a legfontosabb férfi nemi hormon
A kifejezés maga a latin testis, azaz here és a görög sztereosz, azaz kemény, merev szavak összevonásából keletkezik. A szó etimológiája is segít következtetni a tesztoszteron egyik legfontosabb szerepére, a merevedés biztosítására.

 

A tesztoszteron szerepe


A tesztoszteron egyik legfontosabb szerepe a férfi nemi jelleg kialakulásában és fenntartásában van. Ez a hormon felelős a magzatkori nemi szervek kialakulásáért: a herék, a pénisz és a prosztata létrejöttéért. 
Majd nagyjából a kamasz kor közepétől a tesztoszteron hatásának tudható be a szőrnövekedés, a tinédzserkori mutálás, a libidó, nemi vágy kialakulása. Lehetővé teszi az erekció létrejöttét és fenntartását. Szabályozza a spermiumtermelést, termékennyé tesz. A hormon mindezen hatásait androgén hatásnak nevezzük. 
Emellett a tesztoszteronnak hasonlóan fontos, anabolikus hatása van az izomtömeg kialakulásában is. 

 

Bár a tesztoszteronra elsősorban úgy gondolunk, mint férfi nemi hormonra, valójában a férfi és a női szervezet egyaránt termel tesztoszteront, amelynek optimális szintje mindkét nem esetében éppolyan fontos. Míg a férfiak esetében a tesztoszteront a szervezetben a herék úgynevezett Leydig-sejtjei állítják elő, koleszterinből, addig a nőknél ugyanez a hormon a petefészekben és a mellékvesékben termelődik, optimális esetben pusztán minimális mennyiségben.
 

A női szervezetben a tesztoszteronnak ugyanúgy hatása van a szőrzet és a haj növekedésére, valamint részt vesz az izom felépítésében is. Ám ezekhez a férfiakkal ellentétben a női szervezetben jóval alacsonyabb tesztoszteron szintre van szükség. Amennyiben a női szervezet a normális szintnél nagyobb mennyiségben termel tesztoszteront, az erősebb szőrzethez, testtömeg-növekedéshez és állandósult ingerlékenységhez, nyugtalansághoz vezethet. 

Nem csak a férfiak, hanem a nők is érintettek lehetnek csökkent, normál szint alatti tesztoszteron szinttel, ami esetükben is gyakran fáradékonyságot, rossz közérzetet, csökkent libidót eredményezhet.
Az alacsony szintű hormonszint kezelhető természetes tesztoszteron fokozás vagy tesztoszteron pótlás segítségével.

 

A normál tesztoszteronszint értéke

A tesztoszteronszint a férfiak esetében nagyjából 40 éves kortól természetes módon, fokozatosan és folyamatosan csökken. 

 

A tesztoszteronszint csökkenésének jelei lehetnek:
- férfias típusú kopaszodás, hajhullás
- potencia problémák 
- testzsír növekedés (férfiaknál a mellek megereszkedése)


tesztoszteron fokozás



A természetes, normál tesztoszteron értéke férfiak esetében életkoronként:
 

A FÉRFI ÁTLAG ÉLETKORA ÁTLAG TESZTOSZTERON SZINTJE
25-34 21,38 nmol/l
35-44 23,14 nmol/l
45-54 21,02 nmol/l
55-64 19,49 nmol/l
65-74 18,15 nmol/l
75-84 16,32 nmol/l
85+ 13,05 nmol/l

 

Nők esetében ugyanez 0,2-2,9 nmol/l, a változókor, vagy másként menopausa utáni normál érték 0,2-1,4 nmol/l.

 

Érdekesség:
Egyes kutatások szerint azok a férfiak, akik magasabb tesztoszteronszinttel rendelkeznek, jobban kedvelik a csípős ételeket, mint az alacsonyabb tesztoszteronnal rendelkező férfiak.

 

 

Hogyan mérhető a tesztoszteronszint? 


A hormon szintje vérvétel útján vizsgálható. A vénás vérből vett mintát laboratóriumi körülmények között tudják megvizsgálni. A vérvételhez a hormonszint méréshez nincs szükség éhgyomri vérvételre, vagy bármely különösebb előkészületre. Mivel a tesztoszteronszint a reggeli órákban magasabb, ezért a vérvételt fiatalabbaknál 10 óra előtt, 45 év felett 14:00-ig kell elvégezni a pontos eredmény érdekében. 

 

Alacsony tesztoszteronszint

A tesztoszteronszint csökkenésével a férfiak energiaszintje is csökken. Koncentrációs zavarok jelentkezhetnek és megnövekedhet az emlő.
Az alacsony tesztoszteron szint a férfiak esetében merevedési problémákhoz és csökkent nemi vágyhoz vezethet. Emellett jelentősen csökkentheti a spermiumok számát, így a termékenységet. A hormon alacsony szintje emellett megmutatkozik a vázizomzat gyengülésében, a zsírszövet növekedésében és a szőrnövekedés ütemének csökkenésében, a hajhullásban, kopaszodásban. 
Egészségügyi hatásai megfigyelhetők továbbá az inzulinérzékenység csökkenésében, az érelmeszesedés, ennek hatására pedig a szívizominfarktus és a stroke kockázatának növekedésében is. 

 

Az alacsony tesztoszteron szint tünetei:

 

1.) Nemi vágy, azaz a libidó csökkenése

Bár az életkor előrehaladtával természetes módon, fokozatosan csökken a tesztoszteronszint és vele párhuzamosan a nemi vágy is, a kelleténél alacsonyabb tesztoszteronszinttel hatványozódik a nemi vágy csökkenésének üteme és mértéke.

 

2.) Merevedési zavar

A tesztoszteronszint csökkenése csak viszonylag ritka esetben okoz merevedési zavart, de tapasztalt merevedési problémák esetén érdemes lehet megvizsgálni a tesztoszteron szintjét is. Amennyiben ugyanis az okozza a problémát tesztoszteron fokozással, vagy pótlással a probléma kezelhető lehet. Bár a tesztoszteron önmagában nem okoz erekciót, serkenti az agy nitrogén-oxid előállításáért felelős receptorait, melyek hozzájárulnak az erekció kialakulásához. Ha a tesztoszteron szint túl alacsony, kevesebb nitrogén oxid termelődhet, nehezebben jöhet létre erekció.
 

3.) Spermiumszám csökkenése, termékenység romlása

Az alacsony tesztoszteronszinttel a spermiumok száma is csökken. Minél kevesebb az egészséges spermiumok száma, annál kisebb a megtermékenyítés esélye.
 

4.) Fáradékonyság

Csökken az energiaszint, fáradékonyabb lehet, attól függetlenül, hogy mennyit alszik. Kevésbé bírja az edzéseket, és elveszíti motivációját a mozgás iránt.
 

5.) Enyhébb depresszió

A tesztoszteronszint befolyásolja a hangulatot és a mentális képességeket. Az alacsonyabb hormonszinttel rendelkező férfiak hajlamosabbak lehetnek a depresszióra és az ingerlékenységre, a fókusz hiányára, könnyű elvesztésére, romló koncentrációra.
 

6.) Elhízás
A hormonszint csökkenésével a legtöbbször együtt jár a megnövekedett testzsír, a megnagyobbodó és így megereszkedő mellszövet. 

 

7.) Csökkenő izomerő és koncentráció

A tesztoszteron befolyásolja az izomtömeget, a csökkenő hormonszint az izomtömeg elvesztéséhez vezet.
 

8.) Gyérülő szőrzet, kopaszodás

A tesztoszteronnak fontos szerep jut a hajtermelésben. Bár a kopaszodásra való hajlam örökletes, a gyors ütemű tesztoszteron csökkenés rövid idő alatt nyomot hagy a férfiak haján. Jellemző az úgynevezett mikiegér-mintázatú kopaszodás. 
 

9.)  Csontritkulás


10. ) Cukorebtegség kockázata



11.) Férfiklimax

Ahogyan a nőknél megfigyelhető a klimax, a menopauza, ugyanúgy létezik a férfiak esetében is változókor, melyet hivatalos nevén andropauzának szokás nevezni. A férfiak változókorba lépése a tesztoszteronszint csökkenésével hozható kapcsolatba. A tesztoszteron csökkenésével a férfi fáradékonyabb lesz, romlik koncentrációs képessége, jellemzőbb lesz a hízékonyság és a csontritkulás. 

 

Mitől alakulhat ki alacsony tesztoszteron szint?
 

A tesztoszteron szint csökkenése az életkor előrehaladtával mindkét nem esetében természetesnek tekinthető. A férfiak esetében nagyjából 40 éves kortól figyelhető meg a természetes tesztoszteron csökkenés. Különböző rossz szokások, káros beidegződések, vagy negatív külső hatások miatt azonban akár már jóval korábban, 40 év körül is hirtelen csökkenésnek indulhat a tesztoszteron szint. Így például a krónikus stressz, az elégtelen táplálkozás, az elhízás, az alacsony D-vitamin szint és a mozgásszegény életmód is negatív hatással lehet a hormon szintjére.

Mindezek mellett, mivel a tesztoszteron az agyalapi mirigy által vezérelve, a herékben képződik, ha az agyalapi mirigy, vagy a herék működésében bármilyen zavar lép fel, az szintén hatással lehet a tesztoszteron szintre is.  Emellett bizonyos gyulladásos megbetegedések és fertőzések miatt is kialakulhat alacsony tesztoszteron, sőt bizonyos rendszeresen alkalmazott gyógyszerek és a túlzott mértékű alkoholfogyasztás is hatással lehet a hormon szintjének csökkenésére.

 

Honnan tudhatod, hogy alacsony a tesztoszteron szinted?

Alacsony tesztoszteron szint, tesztoszteron hiány esetén tapasztalhatod magadon a fentebb ismertetett tüneteket. Ha azok valamelyikére felfigyeltél, vagy bármely egyéb oknál fogva gyanakszol az alacsony tesztoszteron szintre, laborvizsgálattal deríthetsz fényt arra, hogy valóban fennáll-e nálad ez a jelenség.

 

Tesztoszteron pótlás, vagy fokozás?

Az alacsony tesztoszteron szint, tesztoszteron hiány kezelésére két opció van, vagy a szervezetet késztetjük arra, hogy több tesztoszteront termeljen (ez a lassabb, de természetesebb mód), vagy direkt módon kerítünk sort a tesztoszteron pótlására, különböző gyógyszeres készítményekkel (ez a gyorsabb, hatékonyabb, "drasztikusabb" de olykor szükségszerű mód).

A szerencsésebb eset, ha el tudjuk érni a természetesebb eszközökkel a hormon szintjének optimális mértékét azáltal, hogy csökkentjük szervezetünkben az esetleges egyéb hiányállapotokat, elősegítjük a tesztoszteron természetes, jobb termelődését. Ha ezekkel a módokkal nem járunk sikerrel, akkor érdemes elgondolkodni a közvetlen tesztoszteron pótlás lehetőségén. (Ehhez azonban mindenképp ajánlott orvosi vélemény kikérése.)

 


A természetes tesztoszteron növelés módszerei


Életmódváltás

A szervezet szinte valamennyi rendellenes működésére, így többek között az alacsony tesztoszteron termelésre is hatással van a kiegyensúlyozott étkezés, a rendszeres testmozgás és a nyugodt, stresszmentes életmód (vagy épp ezek hiánya).


Az optimális tesztoszteron szint eléréséhez és fenntartásához ügyelni kell a kalóriabevitelre és a különböző hormonok szintjére egyaránt. A tartósan fennálló diéta, a szénhidrát megvonás, de a gyakori túlevés is negatívan hat a tesztoszteronra. Ezért ügyelni kell a kielégítő kalóriabevitelre, az egészséges zsírok fogyasztására és a megfelelő mennyiségű fehérjebevitelre.

A kiegyensúlyozott táplálkozás jótékony hatásai rendszeres testmozgással fokozhatók.

Ami pedig a stresszt illeti… mára már bizonyított tény, hogy a tartósan fennálló stressz megemeli a szervezet kortizol szintjét, ami pedig negatív hatással van (számos egyéb terület mellett) a tesztoszteronra. Ahogy csökken a stressz, úgy lesz egyre alacsonyabb a kortizol- és egyre magasabb a tesztoszteron szint. A stressz oldására remek szolgálatot tehet a rendszeres meditáció, a jóga és egyéb testedzések, mozgásformák is.

Mindezek mellett hasonlóan fontos az alvás minősége!

Az alvás hatással van a tesztoszteron termelésre, olyannyira, hogy rossz minőségű, kevés alvással a tesztoszteron termelés akár 40%-kal is csökkenhet.

A tesztoszteron szint növelése érdekében törekedj a minőségi alvásra: 
- aludj hűvösebb szobában, 
- menj el a mosdóba lefekvés előtt
- meditálj
- ne igyál előtte sok folyadékot

A szex is hatással van a  tesztoszteron szintjére javasolt legalább heti 1x szeretkezni. 
 

 

Gyógynövények, gyógynövényi összetevők, vitaminok

A kiegyensúlyozott táplálkozás már önmagában is sokat segíthet az optimális tesztoszteron szint elérésében, a tesztoszteron szint növelése érdekében. A gyógynövényi összetételű, természetes tesztoszteron fokozó készítmények pedig plusz löketet adhatnak a tesztoszteron fokozásában, sokszor hatékonyabban csökkentve az egyéb hiányállapotokat is a szervezetben.
 

A leghatékonyabb gyógynövényi összetevők, melyek a probléma kezelésében segítségedre lehetnek:

  1. Görögszéna
    A Görögszéna igazi ezerarcú csodaszer, ha a férfiak egészségéről van szó. Izomnövelő hatásáról ismeretes, de nem utolsó hajdúsító hatása sem.


     
  2. Ashwagandha
    Az Ashwagandha gyógynövény ereje a stressz (legyen az fizikai, vagy mentális) csökkentésében mutatkozik meg. Hogy miért van ennek jelentősége? A stressz a tesztoszteron egyik legősibb ellensége, mely megakadályozza a hormon optimális termelődését. Az Ashwagandha segít a szervezetnek megbirkózni a stresszel, ezzel helyreállíthatja, fokozhatja a tesztoszteron termelést, miközben egyébként növeli a spermiumok számát is.

     
  3. Tribulus terrestris
    A Tribulus terestris, vagy köznapibb nevén királydinnye, már hosszú évszázadok óta része a növényi gyógyászatnak. Megannyi pozitív hatása mellett javíthatja a tesztoszteront, a nemi vágyat és általánosságban a szexuális egészséget (csökkentheti a merevedési és korai ejakulációs panaszokat).

     
  4. D-vitamin
    A D-vitamin fontosságáról is olvashattál már korábbi cikkünkben. Ez a sokszor méltatlanul hanyagolt vitamin az egészségnek szinte valamennyi szegmensére hatással van. Természetes forrásból szinte csak a napsugarakból tudjuk magunkhoz venni, amire sokszor nem nyílik megfelelő lehetőségünk, így az év valamennyi szakaszában célszerű étrend-kiegészítő formájában pótolni. Mint korábban írtuk, a tesztoszteron csökkenése túlsúly esetén rendkívül jellemző, ám a kutatások szerint a D-vitamin a túlsúllyal küzdő férfiaknál is hatékonyan képes javítani a hormon szintjét, akár 30%-kal megnövelve azt.

     
  5. Cink
    Ahogyan a D-vitaminhoz, úgy a cinkhez is nehéz pusztán ételekkel hozzájutni, ezért elsősorban a különböző étrend-kiegészítő készítmények lehetnek segítségedre a cink pótlásában. Ha szervezetedben cink-hiány figyelhető meg, az összefüggésben lehet a tesztoszteron alacsony szintjével. Ha a cink értéke, annak fokozott, tudatos bevitelével optimalizálódik, úgy a tesztoszteron szint növelése is megvalósulhat.

  1. L Arginin
    Az L-arginin egy olyan alfa-aminosav, melyet a test maga is képes előállítani, azonban olykor, például tartósan fennálló stressz, vagy intenzív edzés esetén lelassul a termelődése, ami következtében a szervezetben argininhiány léphet fel, ami kapcsolatban állhat az alacsony tesztoszteron szinttel. Az L-arginin természetes forrása többek között a dió, a barna rizs, a zabliszt stb. 
     
  2. Gyömbérkivonat
    A gyömbér tesztoszteronra gyakorolt hatását a mai napig kutatják. Azonban már vannak pozitív eredmények a növény érintett területre gyakorolt hatásáról. Mivel azonban a gyömbér egyébként tengernyi területen hat pozitívan, kezdve a gyulladáscsökkentéssel, az immunerősítésen át, egészen a spermaszám növeléséig, ezért fogyasztása alacsony tesztoszteron hormon szint esetén is javallott.

A fenti gyógynövények és gyógynövényi hatóanyagok kúraszerűen alkalmazva segíthetnek a probléma kezelésében. A legcélszerűbb és legegyszerűbb módját ezek alkalmazásának a tesztoszteron fokozó étrend-kiegészítők biztosítják.
 

Gyógynövényi tesztoszteron fokozó termékek

Ezek a termékek a legtöbbször megannyi értékes vitamin és ásványi anyaggal dúsítva tartalmaznak olyan gyógynövényi összetevőket, melyek jótékonyan hatnak a tesztoszteron szint fokozására. Mivel az étrend-kiegészítők gyógyszer hatóanyagokat nem tartalmaznak, így biztonságosan, mellékhatások nélkül alkalmazhatók. (Mindezek ellenére természetesen mindenképp javasolt kikérned háziorvosod tanácsát, kiváltképp ha rendszeresen szedett gyógyszerek mellett kezded el alkalmazni valamelyik terméket.)
 

Tesztoszteron pótlás gyógyszerekkel

 

tesztoszteron pótlás

 

Tesztoszteron pótlás céljából szélsőségesebb esetben szükséges lehet erősebb, gyógyszeres készítmények alkalmazása. Fontos azonban megjegyezni, hogy amennyiben a testkép javítása, az izomépítés a cél, úgy nem célszerű tesztoszteron pótlást alkalmazni, sokkal biztonságosabb és egészségesebb alternatívát nyújtanak a gyógynövényi tesztoszteron fokozók.

A tesztoszteron gyógyszerek között alapvetően 3-féle készítményt különböztethetünk meg:

  1. Tesztoszteron gélek, melyeket minél nagyobb bőrfelületen eloszlatva kell alkalmazni.
  2. Szájon át alkalmazható készítmények, gyógyszerek, melyeket általában kúraszerűen kell alkalmazni (nagyon körültekintően, ugyanis több közülük negatívan hathat a májműködésre, emellett több kisebb mellékhatás is megfigyelhető: úgy mint például testsúly növekedés, pattanásosság, stb.)
  3. Injekciós készítmények, szigorúan receptre kapható termékek. Előnyük, hogy 1-2 hetente kell csak alkalmazni, hátrányuk, hogy mivel hirtelen nagy dózisú tesztoszteron kerül a szervezetbe, így nagy szintingadozásokat okozhatnak.


     

Magas tesztoszteronszint

A tesztoszteronnal kapcsolatos rendellenességek ritkább előfordulási csoportjába tartozik a magas hormonszint és az azzal együtt járó tünetek. 
 

Mi lehet a magas tesztoszteronszint oka? 

A túlságosan magas tesztoszteronszint mögött komolyabb megbetegedések, akár heredaganat is állhat. (Mivel a tesztoszteron a herékben termelődik, a magas szint esetében elsősorban ott kereshetők az okok.)
Szintén a normálértéknél magasabb lehet a tesztoszteronszint fokozott, valamint eltúlzott tesztoszteron bevitel esetén, jellemzően a testépítők esetében szokott ez előfordulni

 

Milyen tünetekkel jár a magas tesztoszteronszint? 

Magas tesztoszteronszint tünetei mindkét nem esetében például a fokozott szőrnövekedés és a testtömeg-növekedés. De a hormon magas szintje kihathat a viselkedésre is, agresszió, ingerlékenység formájában. 

Tünete lehet még a fokozott szexuális vágy, valamint a szexuális aktivitás. 
 

 

Az életkornak megfelelő tesztoszteron szint férfiaknál és nőknél egyaránt fontos, hiszen az egészséges és az élet számos területére hatással van. Éppen ezért fontos, hogy tudatosan is odafigyeljünk arra, hogy a hormon természetes szintet érjen el szervezetünkben, ezzel javíthatjuk egészségünket, fizikumunkat, általános vitalitásunkat is.